Základní znalosti a etiketa
- Při vstupu do dódžó a při vstupu na tatami se ukláníme směrem k obrazu zakladatele aikidó, Moriheie Uešiby. Totéž děláme, když z tatami nebo z dódžó odcházíme. (případně k místu, kde bývá obrázek postaven)
- Úvodní meditace nám pomáhá vrátit se do svého středu a připravit se na trénink, při závěrečném sezení máme chvíli na integraci toho, co jsme během cvičení získali.
- Při společném pozdravu na začátku tréninku říkáme „onegaišimas(u)“ (prosba o „pozornost“), na konci tréninku děkujeme slovy „dómo arigató gozaimaš(i)ta“ (samohlásky v závorkách jsou neznělé).
- Na začátku i na konci cvičení s partnerem se navzájem ukláníme.
- Pokud přijdete pozdě na trénink, posaďte se na kraj tatami a vyčkejte, až vás učitel pozve dovnitř. Toto je náhrada za úvodní pozdrav, který jste zmeškal/a a pomůže vám naladit se na atmosféru, která je v dódžó.
- Pokud potřebujete z hodiny odejít dřív, řekněte to učiteli a rozlučte se s ním. Stejně se ohlaste, pokud potřebujete opustit tatami kvůli toaletě, pití nebo momentální nevolnosti. Toto pravidlo má přímý bezpečnostní důvod − učitel je zodpovědný za dění na tatami a musí vědět, jestli odcházíte do kina (a popřeje vám hezký večer), nebo protože se vám motá hlava (kdy může někoho požádat, aby vás doprovodil na trolejbus).
- Součástí atmosféry dódžó je, že starší studenti pomáhají mladším.
- Neseďte na tatami zády ke kamize, obrazu zakladatele. Také neseďte s nataženýma nohama a neopírejte se o zeď. Seďte v seize, případně v sedu se zkříženýma nohama, vždy však s narovnanými zády.
Všechna tato pravidla mají svůj smysl a pomáhají nám na tatami vytvářet ducha soustředění a rozvoje.
Děkujeme, že je dodržujete.
Pokud vás Aikido zaujalo, rádi vás u nás uvidíme. Detaily jak se k nám dostat jsou zde>>